מה זה "וונטה" ולמה היא משמשת ?

וונטה היא אלמנט יניקה המיועד לאוורר חלל מסוים, בדר"כ להוציא ממנו את הריחות או את האוויר הלא נקי במידה וקיים כזה בחדר ולעשות סירקולציה של אויר בחדר לטובת השבחת האוויר.

 

וונטה עבור מקלחת תוציא את האדים והריחות, וונטה במחסן תחליף את האוויר העומד, וונטה במשרד תעשה החלפות אויר ותשביח את כמות החמצן במשרד לטובת עבודה פורייה יותר וכיו"ב.

 

שימושים בייתים לוונטה

 

שימושים בייתים לוונטה:

וונטה לשרותים, וונטה למקלחות, וונטה לחדר ארונות, וונטה לחדר כביסה, וונטה למטבח, וונטה למחסן, וונטה לחדר מכונות, וונטה למחסן אופניים, וונטה לאוורור מרתף, וונטה לחלל גג רעפים וכיו"ב.

 

וונטה לשרותים, וונטה למקלחות


שימושים תעשייתיים  לוונטה:

אוורור בתי אריזה, אוורור חדר עבודה, אוורור חדר המתנה, אוורור חדר עישון, אוורור משרד, אוורור חדר ישיבות, אוורור חדר המתנה, אוורור משרד, אוורור חדר בריכות, אוורור חדר כושר, אוורור מסעדות, אוורור כיתות לימוד, אוורור בתי קפה, אוורור מעבדות, אוורור אולמות יצור, אוורור נגריות, אוורור חדרי מכונות, אוורור חדרי צבע, אוורור אולמות עבודה, אוורור מחסנים וכיו"ב.

 

אוורור בתי אריזה, אוורור חדר עבודה, אוורור חדר המתנה


בחירת וונטה :

כאמור לעיל, יש אין ספור סוגי אוורור ובחירת וונטה אינה בחירה פשוטה.

 

אין וונטה שרשום עליה "וונטה מושתקת לשרותים" או "וונטה למקלחת" שמתאימה לכל סיטואציה באופן גורף  ... רוצה לאמר שתוואי השטח כמו נפח החדר , אורך הצינור שהוונטה צריכה להוציא את האוויר, הם הפרמטרים הראשונים שלפיהן נתחיל את הכוונון שלנו על דגם מסוים.

 

נשאל את הלקוח מה השימוש של הוונטה, לדוגמא וונטה לחדר החתלה בגן ילדים ... יתכן ונבחר דגם חזק יותר מאשר וונטה לשרותים ונבחר וונטה שקטה יותר מאשר וונטה למחסן אשר נמצא במרתף לדוגמא.

 

לכן רכישת וונטה אינה משהו מובן מאליו אלא יש להתייעץ עם מומחה באוורור ולא עם חשמלאי לדוגמא שהתקין 3 וונטות במהלך עבודתו ... יש לחדד הרבה פרמטרים טרם רכישה.

 

 

לא אחת, קבלן מתקין צינור, יוצק אותו בבטון ושמגיע רגע האמת, רגע רכישת הוונטה הצינור צר מידי, קטן מידי והאוורור בלתי אפשרי, מכוון שהצינור יצוק ... לא תמיד ניתן לתקן את הכנה הלא נכונה ואז יש להתפשר על התוצאה והחדר אותו אנו מבקשים לאוורר ... לא יאוורר בעליל.

 

יעוץ נכון בנושא האוורור ע"י מומחה לאוורור טרם הכנת תשתית לאוורור היא קריטית !

 

דוגמא נוספת בנושא אוורור מקלחת ... לקוח רכש וונטה צירית רגילה, אולי אף וונטה באיכות מעולה, וונטה מושתקת, הלקוח השקיע ברכישה כי הוא רוצה את הוונטה השקטה והטובה ביותר מבלי לתת את הדעת לנושא אורך הצינור ומבלי לקבל הכוונה נכונה ... הצינור ארוך ווונטה רגילה, איכותית ככל שתהיה אינה מיועדת לדחוף אויר לאורך הצינור ומכוון שהיא אינה מיועדת לדחוף אויר לאורך צינור - אדים שהוונטה לא הצליחה לפנות אותם נתקעים בצינור וטבע האדים הם להפוך להיות מים בחזרה לאורך זמן הצינור נהיה מעופש ועם ריח של טחב, כבד ממים והנזק יבוא בשלב כל שהוא בתצורת נזילה, עובש וכיו"ב ובמקרה כזה עליך לבחור מפוח צינור ולא וונטה.

 


 

דוגמאות מתחום התעשייה יש אין סוף ומכוון שהיריעה קצרה אתן דוגמא אחת.

 

אוורור עמדת עבודה. לקוח רכש וונטה תעשייתית לטובת אוורור עמדת עבודה ולא קיבל יעוץ נכון.

 

חישבו לו את כמות האוויר כנגד הנפח ובחרו לו וונטה תעשייתית. הלקוח התקין את הוונטה ע"ג חלון כחציו השני של החלון פתוח והתוצאה הייתה העדר אוורור כתוצאה מקצר אויר, הלקוח קיבל את עצתי לסגור את החלון הנוסף והאוורור הפך להיות יעיל ולכן המסקנה היא תמיד לקבל יעוץ מבעל המקצוע הנכון מה שיהפוך את ציוד, "הוונטה" מגולם וציוד יעיל.

 

אוורור עמדת עבודה

 

לסיכום , בחירת וונטה היא חשובה מאוד. עליך להתאים את הציוד המתאים לסיטואציה. על הציוד להתאים הם מבחינה פונקציונלית (וונטה שמוציאה אויר לפיר, לדוגמא, עליה להיות מוגנת שהאוויר לא יחזור אחורה מהפיר), הן מבחינת רמת רעש (אי נוחות למשתמש תגרום לאי שימוש בציוד הנרכש או זיכרון לא טוב אצל הלקוח בנושא היועץ בבחירת הציוד, סבל בכל שימוש וכיו"ב. כבר ראיתי מקרים שלקוח נכנס לשרותים בחושך כי הוא לא רוצה לשמוע את הוונטה), המראה חשוב מאוד (לקוח שהשקיע את מיטב כספו וקיבל וונטה שבעיניו מכוערת ומכערת את העיצוב הכללי לא יהיה מרוצה והיום יש דגמים מעוצבים מה שלא היה לפני כמה שנים), התקציב (יש וונטות ב 100 ₪ ויש וונטה עם פנל זכוכית שהיא יקרה יותר) וכמובן, והכי חשוב מיקום ציוד האוורור ודגשים קטנים שיהפכו את האוורור ליעיל.

 

אורי ציוני, אוורור רמת גן

 

איך בוחרים וונטה ? למה וונטה ולא מפוח ? וונטה שקטה ? מפוח קווי מושתק ?

לפעמים נדרשים פתרונות יצירתיים בבחירת וונטה. צריך לתכנן את העניין עם מומחה באוורור, וונטות ומפוחים ולא תמיד יש את המודעות בנושא.

 

לקוח נחמד מתכנן את השירותים והמקלחת שלו עלול לחשוב לעצמו שיש לשים וונטה על סמך קריאת מאמר באתר כזה או אחר באינטרנט. הוא נכנס לגוגל, רואה וונטה במחיר x או בעיצוב Y ובוחר את המוצר, קונה אותו ומגיש אותו לקבלן בשמחה רבה.

 

הקבלן מתקין את הוונטה וכולם שמחים.

 

את תוצאות העדר האוורור אנו נראה בשלב יותר מאוחר. שלב הנזק. השלב שבוא העובש ממלא את המקלחת, הריחות לא נעימים בלשון המעטה וגם המראה אינו מלבב.

 

 

את העדר האוורור ניתן לראות גם בתצורת שונות כגון נזילות מים ע"ג קרניז גבס/הנמכת גבס מהסיבה שאם הוונטה אינו מצליחה להוציא את האוויר אל מחוץ למבנה, נוצר תהליך של עיבוי לאורך הצינור וכתוצאה מתהליך זה יהיו מים בצינור, יתכן ויהיה אדים על המראה, בין אריחי הקרמיקה וכיו"ב ... זה יצוץ בצורה כל שהיא. בטוח ! , זה רק עניין של זמן.

 

מה עושים ... ???  מתייעצים !

 

לא תיקח תרופה מבלי לשאול רופא ? אז גם באוורור, בדר"כ נדרש יעוץ.

 

לעיתים אין ללקוח מודעות לנושא אבל ישנם הרבה פרמטרים שיש להתייחס אליהם טרם עיצוב או מחיר כמו : מהו נפח החדר אותו אנו מאווררים ?  מה אורך הצינור שעלינו לדחוף אליו את האוויר ?  מהו תוואי הצינור ואיך יחס אלמנט היניקה ביחס למקור האוויר החוזר ואז שיש לנו את כל הנתונים הללו אנו מעבדים אותם ואז נותנים פתרון אוורור וכבר יודעים מהם האופציות הקיימות. בשלב הבא נבחר את טכניקת העבודה. יתכן ונבחר וונטה למקלחת או מפוח למקלחת או וונטה מושתקת או מפוח מושתק או מפוח לאוורור שרותים מחוץ למבנה או מפוח צינור ("מפוח קווי") ... הכל לאחר שקלול הנתונים.

 

אז, הלקוח לוקח את כל הידע והתכנון הנכון ומיישם אותו בשטח.

 

שיש הכנות הנכונות, שיש צינור להעברת הוראות ודגשים לקבלן, הקבלן עובד לפי ההוראות, ההכנה מבוצעת כראוי – יהיה אוורור מצוין בחדר לאורך שנים. הרבה שנים.

 

האם חשבת על מפוח מחוץ למבנה ?

לפעמים אי אפשר להתקין מפוח לאורך הצינור והמראה של וונטה אינו מתאים ללקוח.

 

יש אופציה להתקין מפוח מחוץ למבנה ובתוך החדר הלקוח יראה גריל יניקה דקורטיבי או פיית יניקה עגולה מתכתית סטייל בית מלון.

 

מפוח מחוץ למבנה

 

האם חשבת על מפוח קווי לאורך הצינור ?

 

התקנת מפוח לאורך הצינור הקיים כשבחדר רואים גריל יניקה ומחוץ למבנה רואים גריל פליטה. מפוח קווי מושתק זה טכניקת עבודה מצויינת, חזקה ושקטה. הפתרון המועדף עלינו בתור יועצי אוורור. פשוט להתקנה, נראה טוב ומחיר ממש טוב.

 

מפוח קווי לאורך הצינור

 

האם וונטה מתאימה לך ?

אולי כן ? היום יש ונטה מושתקת. הטכנולוגיה השתנתה ואם אין לך לדחוף אויר לאורך צינור ארוך יתכן בהחלט שוונטה תתאים לך. בדוק עם יועץ האוורור מה מתאים לסיטואציה.

 

ונטה מושתקת

 

האם המראה מתאים לך ? וונטה מעוצבת בשלל אפשרויות

 

טוב, העולם השתגע עם העיצובים... ולך נשאר רק לבחור מה שמוצא חן בעינייך ובתנאי ש"וונטה" מתאימה לסיטואציה שלך ואינך דוחף אויר לאורך צינור שעולה על 1 מטר.

 

וונטה מעוצבת בשלל אפשרויות


אם הצינור יצוק ... והוא קטן .... האם יש וונטה שמתאימה ?

 

התשובה היא ... כן , יש "וונטה טורבו".

 

הרבה אנשים קוראים לדגמים שלהם "טורבו" אבל מדבקה של "וונטה טורבו" אינה הופכת את הוונטה להיות מחוזקת ולכן נגדיר וונטה טורבו. וונטה טורבו היא וונטה עם מאיץ צנטרפוגלי המיועדת לדחוף אויר לאורך צינור ארוך בניגוד לוונטה רגילה שאינה מיועדת לדחוף אויר לאורך צינור ארוך.

 

וונטה טורבו


בקיצור, הסוד בחיים ובמיוחד באוורור הוא יעוץ נכון מהיועץ הנכון ככה תוכל להצליח ולהיות מרוצה לאורך שנים מבלי לתת את הדעת לתיקונים ושינויים שלא רק יעלו בממון אלא גם באי נוחות.

 

סוגי וונטות

1. וונטות בייתיות לשירותים

מיועדות לאוורור שרותים ומקלחות לשמירה על סביבה נעימה ונקייה מריחות ומניעה של לחות עובש וטחב עתידיים.

 

איפיון

סוג של מפוחים ציריים קטנים הבנויים בצורה דקורטיבית ומחומרים פלסטיים, בעלי מנועים חד פאזיים ועמידים בלחות גבוהה יחסית.

 

איך בוחרים

הדרך הנכונה לבחור בדגם מתאים היא לפי נפח החדר, סוג החדר (שרותים או מקלחת וכד') אופן ההתקנה הרצוי האם נדרשת צנרת להולכת האוויר החוצה ואם כן מה המרחק של הצנרת.

 

2. וונטות בייתיות למטבח

מיועדות לאוורור במטבח, בחלל הכללי או מעל אזורי הבישול והאפייה, לשמירה על סביבה נעימה ונקייה מריחות כבדים של טיגון צלייה ואפייה.

 

איפיון

סוג של מפוחים ציריים קטנים ובינוניים הבנויים בצורה דקורטיבית או תעשייתית, מחומרים מתכתיים  או פלסטיים, בעלי מנועים חד פאזיים ועמידים בלחות גבוהה יחסית.

 

איך בוחרים

הדרך הנכונה לבחור בדגם מתאים היא לפי נפח החדר, או אזור הבישול,  אופן ההתקנה הרצוי האם נדרשת צנרת להולכת האוויר החוצה ואם כן מה המרחק של הצנרת.

 

3. וונטות דגמי חלון

מיועדות לאוורור כללי של חדרים או אולמות בהם יש חלונות, אך אין אפשרות להתקין תעלות. ליצירת החלפת האוויר כדי לאפשר סביבה נעימה.

 

איפיון

סוג של מפוחים ציריים קטנים בינוניים ואף גדולים הבנויים בצורה דקורטיבית או תעשייתית, מחומרים מתכתיים  או פלסטיים, בעלי מנועים חד פאזיים או תלת פאזיים.

 

איך בוחרים

הדרך הנכונה לבחור בדגם מתאים היא לפי נפח החדר או האולם, אופי הפעילות בחדר.

 

4. וונטות דגמי טורבו

מיועדות לאוורור כללי של חדרים או אולמות גדולים, בהם יש צורך בפינוי והולכה של האוויר דרך תעלות. או לשאיבה של כמויות גדולות מאד של אוויר ללא התחשבות ברעש של הוונטות.

 

איפיון

סוג של מפוחים ציריים בינוניים ואף גדולים תעשייתית, מחומרים מתכתיים  בעלי מנועים חד פאזיים או תלת פאזיים.

 

איך בוחרים

הדרך הנכונה לבחור בדגם מתאים היא לפי נפח החדר או האולם, אופי הפעילות בחדר, מימדי התעלות וחתכם.

 

5. וונטות תעשייתיות דגמי פנל

מיועדות לאוורור כללי של חדרים או אולמות גדולים, ליצירת החלפת האוויר כדי לאפשר סביבה נעימה.

 

איפיון

סוג של מפוחים ציריים בינוניים וגדולים הבנויים בצורה תעשייתית, מחומרים מתכתיים, בעלי מנועים חד פאזיים או תלת פאזיים.

 

איך בוחרים

הדרך הנכונה לבחור בדגם מתאים היא לפי נפח החדר או האולם, אופי הפעילות בחדר או באולם.

 

תמונות

ונטה לשירותים

ונטה לשירותים

 

ונטה למקלחת

ונטה למקלחת

 

ונטה למטבח

ונטה למטבח